Udruženje Inženjera Geotehničara u BiH je osnovano 19. novembra 2012. godine sa sjedištem u ulici Stjepana Tomića 3 u krugu Univerziteta u Sarajevu – Građevinskog fakulteta. Zbog ekspanzije u gradnji objekata visokogradnje i niskogradnje, javila se sve veća potreba građevinske prakse za specifičnim znanjima iz oblasti geotehničkog inženjerstva, pri čemu je posao inženjera geotehničara postao sve traženiji, a njihova odgovornost sve veća. Gradnja objekata visokogradnje, pored standardnih zahtjeva temeljenja, nerijetko zahtijeva i izvođenje različitih tipova zaštitnih jama. Gradnja objekata niskogradnje, pri čemu je trenutno najznačajniji projekat izgradnje koridora Vc, zbog reljefa i geoloških karakteristika terena, nerijetko je praćena izgradnjom kompleksnih potpornih konstrukcija, kao i tunela. Također, neizostavan i vrlo izražen je i problem klizišta i njihove sanacije. Optimalna projektna rješenja za prethodno navedene, probleme koji se gotovo svakodnevno susreću u građevinskoj praksi, zahtijevaju kombinaciju znanja i iskustva inženjera geotehničara. S tim u vezi, osnovano je Udruženje Inženjera Geotehničara u BiH s ciljem unapređenja struke kroz međusobnu saradnju članova Udruženja, saradnju s drugim privrednim subjektima i akademskom zajednicom, održavanje stručnih skupova i konferencija, uređenje regulative iz oblasti geotehničkog inženjerstva, stipendiranje najuspješnijih studenata itd.
Ideja za osnivanje ovog Udruženja veže se za raniji period i to za ideje Jugoslovenskog društva za mehaniku tla i fundiranje koje je osnovano 1949. godine. Inženjeri geotehničari iz BiH su bili sastavni dio ovog društva, a uposlenici Zavoda za geotehniku i fundiranje Građevinskog fakulteta u Sarajevu su predstavljali jedne od njegovih najznačajnijih članova. Naime, prof. dr Dušan Krsmanović, dipl. ing. građ. je od 1954. godine obavljao funkciju sekretara društva, a 1963. godine je izabran za predsjednika društva na redovnom savjetovanju održanom u Beogradu. Prof. dr Hamid Dolarević, dipl. ing. građ. je od 1975. godine obavljao funkciju sekretara društva, a 1978. godine je izabran za predsjednika društva na savjetovanju društva održanom na Ilidži. Ovo nije bio prvi put da se savjetovanje društva održalo u Sarajevu, jer je još davnog ljeta 1954. godine, Ilidža bila domaćin najznačajnijeg skupa geotehničara na nivou tadašnje Jugoslavije. Nepohodno je istaknuti neka od najznačajnijih imena inženjera geotehničara u BiH, s obzirom na njihov doprinos afirmaciji i unapređenju struke, kao što su:
Udruženje Inženjera Geotehničara u BiH ostaje predano ciljevima Jugoslavenskog društva za mehaniku tla i fundiranje. Udruženje je u dosadašnjem radu organizovalo nekoliko naučno-stručnih skupova i predavanja, članovi Udruženja su učestovali u izradi velikog broja projektnih rješenja, u publikaciji nekoliko knjiga i značajnog broja stručnih i naučnoistraživačkih radova, te su bili izlagači na mnogim domaćim i međunarodnim konferencijama i skupovima. Članovi Udruženja, koji su ujedno i uposlenici Univerziteta u Sarajevu – Građevinskog fakulteta, su 2019. godine inicirali osnivanje master studija geotehnike. Udruženje Inženjera Geotehničara u BiH će kontinuirano unapređivati budući rad kako bi postavljeni ciljevi Udruženja bili realizovani.